Ocieplenie budynków…

… przynosi największe oszczędności w wydatkach związanych z eksploatacją domu, a także ma istotny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń. Na ogrzewanie domu zużywa się najwięcej energii. Od 01.01.2009 r. każdy budynek a nawet lokal będący przedmiotem sprzedaży bądź najmu musi posiadać paszport energetyczny, inaczej zwany certyfikatem lub świadectwem energetycznym.

Paszport energetyczny to dokument informujący o energochłonności budynku, któremu został wydany i przypisuje mu jedną z siedmiu, od A do G, klas energetycznych. Przy wciąż rosnących kosztach energii, lepsza ocena w paszporcie oznacza wyższą wartość nieruchomości. Zatem teoretycznie każdemu będzie zależeć na podnoszeniu energooszczędności swojego budynku i to z dwóch powodów: aby mniej płacić za ogrzewanie i żeby przy ewentualnej sprzedaży, uzyskać wyższą cenę za nieruchomość. Prawidłowe wykonanie ocieplenia budynku pozwala w praktyce na podniesienie kategorii energetycznej o jedną lub nawet o dwie klasy.

I choć paszport będzie dotyczył tylko oszczędności na poziomie jednego budynku, to idea wprowadzenia tego dokumentu ma podłoże globalne. Chodzi bowiem o oszczędność energii w skali całego świata, zmniejszenie emisji spalin i generalnie o ochronę naszego naturalnego środowiska. Jedną z możliwości jest poprawa termoizolacyjności ścian budynku poprzez ich ocieplenie.

Tendencje ograniczenia zużycia energii w eksploatacji budynków to już nie tylko sfera postulatów. Skutkiem wprowadzania ich w życie było opracowanie przez Unię Europejską Dyrektywy EPBD w sprawie poprawy efektywności energetycznej budynków, zgodnie z którą kraje Unii zobowiązane zostały do wprowadzenia przepisów dotyczących standardów sprawności energetycznej w budownictwie. W efekcie po 2020 roku wszystkie nowo budowane obiekty powinny być „budynkami o niemal zerowym zużyciu energii”.